Krok 1
Najbardziej powszechnym uprawnieniem do kierowania pojazdem jest prawo jazdy kategorii B uprawnia ono do:
- kierowania pojazdem samochodowym (konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu max.9 osób łącznie z kierowcą) o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu lub motocykla
- oraz takim pojazdem z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym
Krok 2
Jakie warunki trzeba spełnić żeby uzyskać prawo jazdy kat.B:
- osiągnąć wymagany wiek dla kat.B jest to 18 lat (zapisać się na kurs można trzy miesiące przed ukończeniem 18-tego roku życia)
- uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (takie badania może przeprowadzić lekarz posiadający uprawnienia do badania kierowców. Zazwyczaj ośrodki szkolenia kierowców współpracują z lekarzami i kierują do nich swoich kursantów, ale można je wykonać we własnym zakresie
- odbycie wymaganego szkolenia i zdanie egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkolenia
- zdanie egzaminu państwowego
Egzamin taki zdajemy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Po ukończeniu kursu w ośrodku szkolenia wybieramy dowolny WORD (w całej Polsce jest ich 49), w którym chcemy zdawać egzamin i tam składamy wymagane dokumenty, opłacamy egzamin i wybieramy jego termin.
Krok 3
Żeby zapisać się na egzamin należy złożyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego następujące dokumenty:
- podanie (wniosek) na specjalnym druku.
- zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie szkolenia podstawowego
- badania lekarskie stwierdzające zdolność do kierowania pojazdem
- jedną fotografię, bez nakrycia głowy o wym. 3,5 x 4,5 cm.
- dowód wpłaty za egzamin.
Krok 4
Odbiór prawa jazdy
Prawo jazdy wydaje za opłatą (aktualnie jest to 70zł) Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nie. Wyjątkiem jest powiat warszawski ,w którym prawo jazdy wydaje Urząd Dzielnicowy (Wydział lub Referat Komunikacji Urzędu Dzielnicowego) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.